Boyalı saçların korunması ve bakımı nasıl olmalı?

Biz kadınlar saçlarımızı boyatmadan yapamayız. Boya bizler için oldukça önemlidir. Doğru rengi seçtikten sonra bir de saçların bakımı ve boyanın korunması gerekir. Bu ayrıntıyı çoğu zaman umursamayız. Saçlarımız yıpranmaya başladıktan ve dökülmeye başladıktan sonra bu ayrıntı üzerinden de ayrılamaz saçlarımız için elimizden geleni yapmaya çalışırız.

Saçlarımızın deforme olmasında birçok etken vardır. Hele yaz aylarında güneş bir yandan, deniz, havuz, klor falan derken saç boyalarımız deforme olmaya ve saçlarımız yıpranmaya başlar.

BOYADAN ÖNCE BAKIM

Sağlıklı saçlarda boya daha iyi tutar ve daha güzel durur. Saçlarınızı boyatmadan önce mutlaka saçlarınıza bakım yapın. Saç bakımında nemlendirici ve onarıcı bakım yapmanız sizler için daha iyi olacaktır.

Boyamadan bir yada iki hafta önce bitkisel yağlardan oluşan bir bakım yada saç maskesi yaptırabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı bu bakımlardan birisi olabilir.

“Hindistan cevizi yağı saç bakımında nasıl kullanılmalı?” yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

SAĞLIKLI YÖNTEM

Özellikle saçınızı daha önce hiç boyatmamışsanız, kuaföre gitmeden önce saç boyatma tekniklerini güzelce araştırmanızı öneririz. Boyanın sıcak havadan nasıl etkilendiğini de öğrenmeniz yararlı olur. Mesela balyaj yaptırmak yerine yazın saç uçlarınızı açtırmak daha mantıklı bir tercih olabilir. Yada papatya suyu ile saç açımı yapabilirsiniz.

Papatya suyu ile saç rengini açma yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

BOYALI SAÇLAR İÇİN ŞAMPUAN VE KREM

Doğru şampuan ve krem boyanın dayanıklılığını arttırır, o yüzden her zaman boyalı saçlar için şampuanları tercih etmeniz çok önemli. Boyalı saçlar için hazırlanan şampuanların içerisinde genellikle paraben bulunmaz; dolayısıyla boyayı daha iyi korur. Paraben  genel olarak saç yapısını ve kimyasını bozan maddedir. Saç dökülmesini tetikler.

SOĞUK SU

Havuzlarda ki yüksek klor saç rengini bozucu maddelerdir. Yine havuza girerken Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Klorlu saçlarla fazla dolaşmanızı önermeyiz. Klor saç rengini bozacağı için saçlarınızı yıkamakta fayda var. Ayrıca soğuk su saç derisini rahatlatarak derinin hasar görmesini korur ve boyamızı da oldukça korur. Duştan çıkarken mutlaka saçlarımıza soğuk uygulaması yapıp öyle çıkın.

Site ana sayfası için–> Topuz Saç Modelleri

Bir Cevap Yazın