Cilt Alt Tonunuza uygun Saç Modelleri!

Cildin daha sağlıklı ve daha canlı görünmesi için cilt alt tonunu bilmek ve bu tona göre giysiler, saç rengi ,saç modelleri ve kozmetik ürünlerini seçmek gerekir. Bu tona uyacak şekilde cilt tonu ve sıcak (warm) ve soğuk (cool) renklerimizi bilmek, sizin için doğru renkleri seçmenize yardımcı olur.

CİLT ALT TONU BELİRLEME

Cilt alt tonları sıcak , soğuk ve nötr olarak 3’e ayrılır.

SICAK (SARI) ALT TONU

Sıcak alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri sarıdır. Bu yüzden sarı alt tonlu cilt olarak da tanımlanmaktadır. Bu tip kişilere mercan, şeftali, kahverengi, kızılkahve, sütlü kahve,toprak, toprak tonları (küllü hariç), bakır, altın, mercan, somon, kayısı, fıstık yeşili, kiremit tonları çok yakışır.

 • Bal
 • Karamel
 • Bakır
 • Kızıl
 • Sarışın
 • Koyu kahverengi

SOĞUK (PEMBE) ALT TONU

Soğuk cilt alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri pembedir. Bu kişilere makyajda mavi, lacivert, kobalt mavi, mor, mürdüm, bordo, lila, yeşil, gri, gümüş ve pembenin tüm tonları yakışır.

 • Platin
 • Krem
 • Kumlu kahve
 • Açık kahve
 • Koyu siyah
 • Şarap rengi

NÖTR ALT TONU

Herhangi bir ayrımı yoktur. Her renk her tarz yakışır. Eğer pembe yada sarı alt tonlu değilseniz bilimsel olarak nötrden başka seçeneğiniz yok.

Cilt alt tonunuzu öğrenmek için 3 basit yöntem vardır.

DAMAR TESTİ

Işıklandırılmış bir ortamda bileklerinizde ki damarların renklerine baktığınızda eğer damarlarınızı yeşil renkte görüyorsanız sıcak (warm) alt tona sahipsinizdir. Eğer damarlarınızı mavi renkte görüyorsanız soğuk (cool) alt tona sahipsinizdir. Eğer damar rengi hakkında tam bir yorum yapamıyorsanız muhtemelen cilt alt tonunuz nötrdür. En iyi görme yolu güneş ışığıdır.

 

ALTIN GÜMÜŞ TESTİ

Altın kolye veya yüzüğü taktığımızda cildiniz parlak ve sağlıklı bir görünüm elde ediyorsa sıcak (warm) alt tona sahipsinizdir. Gümüş yüzük ya da kolye taktığınızda daha sağlıklı ve parlak görünüyorsa soğuk (cool) alt tona sahipsiniz. Bu yöntemi daha anlaşılır uygulayabilmek için sağ ve sol ellerinizin birine gümüş birine altın yüzük takarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Soğuk (cool) alt tona sahipseniz gümüş yüzük cildinizi daha parlak ve sağlıklı gösterecektir.

 

KAĞIT TESTİ

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve ayna karşısında yüzünüze bir beyaz A4 kağıdı yaklaştırın. Eğer cildinizde kağıdı yaklaştırdıktan sonra yüzünüz sarımsı veya kırmızımsı görünmeye başladıysa sıcak(warm) alt tonuna sahipsinizdir. Yüzünüz pembemsi görünürse soğuk(cool) alt tonuna sahipsiniz demektir.

Herhangi bir renk göremiyorsanız nötr alt ton rengine sahipsiniz demektir. Bizce şanslısınız her şey size yakışır.

Aşağıda cilt tonu ve saç uyumu arasında muazzam uyum sağlamış birkaç modeli de sizler için derledik.

CİLT ALT TONUNA UYGUN SAÇ MODELLERİ

Cilt alt tonunuzu belirledikten sonra saç modellerinden dalgalı, düz olan saç modellerini tercih edebilirsiniz. Bu saç modelleri sizlere eşsiz bir güzellik katacağı gibi yüzünü ve yüz hatlarınızı ortaya çıkaracaktır.

Site ana sayfası için–> Topuz Saç Modelleri

 

Fotolar tam boyutta gösterim yapmaktadır. Yön tuşlarıyla geçiş sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın